O projektu
Projekt realizuje a stránky probonocentrum.cz provozuje občanské sdružení Pro bono aliance (dříve neslo sdružení název Public Interest Lawyers Association) .
Cíle a aktivity projektu
Pro bono projekt usiluje o zvýšení dostupnosti právních služeb pro znevýhodněné sociální skupiny a o posílení právní kapacity k ochraně lidských práv a jiných veřejných zájmů. Jako pro bono označujeme bezplatnou práci advokátů ve prospěch lidí s nízkými příjmy a další formy zapojení se advokátů do obecně prospěšných aktivit.
Cílem projektu je:
- zvýšení počtu advokátů, kteří se systematicky zapojují do pro bono aktivit, a to zejména ve spolupráci s nevládními organizacemi,
- zvýšení povědomí o pro bono a sociální prestiže pro bono mezi advokáty, dalšími příslušníky právní profese a studenty právnických fakult,
- propojení nabídky právních služeb od advokátů ochotných pracovat pro bono se znalostmi témat a potřeb potenciálních klientů a sociálně znevýhodněných skupin, kterými disponují nestátní neziskové organizace,
- rozvoj profesních dovedností advokátů v oblasti ochrany lidských práv a veřejných zájmů.
Projekt sestává z 4 typů aktivit:
1. Osvětové aktivity – cílem je zvýšit sociální status pro bono práce a zvýšit informovanost právníků zejména advokátů o pro bono. Osvětová část projektu spočívá v publikování článků v právních časopisech, inzerci v právních časopisech, rozvoj vztahů s novináři, vydávání tiskových zpráv, organizaci národního pro bono fóra, rozvoj užívání pro bono loga advokátními kancelářemi, udělování ceny za přínos dostupnosti právní pomoci.
2. Vzdělávací aktivity – cílem je pomoci advokátům, kteří poskytují pro bono služby systematicky, poskytovat tyto služby, co nejkvalitněji a nejefektivněji z hlediska vnitřní organizace pro bono v právních firmách. Vzdělávací aktivity zahrnují workshopy pro advokáty zaměřené na praktické právnické dovednosti a právní oblasti, ve kterých nemají advokáti dostatek zkušeností, stáže advokátů v nevládních organizacích, ad hoc individuální konzultace advokátů s právníky z nevládních organizací, blok o dostupnosti právní pomoci v rámci Školy lidských práv pro studenty právnických fakult.
3. Přímá podpora pro bono právních služeb – cílem je zvýšit počet advokátů poskytujících pro bono právní služby a objem pro bono práce postoupené advokátům nevládními organizacemi. V rámci této části projektu probíhají schůzky s advokáty a nevládními organizacemi, společná setkání advokátů a nevládních organizací. Pro bono aliance rovozuje Pro bono centrum (clearinghouse), který propojuje poptávku nevládních organizacích po pro bono právních službách s kapacitou advokátních kanceláří pro bono služby poskytovat. Dále budou vytvořeny národní standardy pro bono programy advokátních kanceláří, proběhne mezinárodní workshopy pro advokáty o pro bono managementu, jsou provozovány webové stránky www. probonocentrum.cz.
4. Rozvoj finanční udržitelnosti pro bono programu – cílem je vytvoření sítě advokátních kanceláří, které by vedle poskytování pro bono aktivit podporovali finančně služby Pro bono centra.
Partneři
- Projekt finančně podpořil Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe
- Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.
- Na realizaci projektu spolupracuje Pro bono aliance také s nevládními organizacemi Liga lidských práv, Ekologický právní servis, Iuridicum Remedium, Oživení, a Z§vůle práva.
- Realizaci projektu podporuje CEELI Institute v Praze a Public Interest Law Institute.
- Pro bono aliance spolupracuje rovněž s Centrum pro bono PL.
- Finanční podporu první fáze projektu poskytla nadace Open Society Fund Praha.
-
Rozvoj pro bono advokacie a projekt pro bono podporuje také Česká advokátní komora a Velvyslanectví spojených států amerických v Praze.